Z čeho se skládá EZS

Existuje mnoho výrobců EZS a každý z nich má vícero systémů. Ale obecně lze říci, že každá „zabezpečovačka" se skládá z:

Ústředny EZS

Jedná se o „mozek" elektronického zabezpečovacího systému, bez kterého EZS nemůže fungovat. Proto by ústředna měla být umístěna na relativně bezpečném místě skryta před zraky návštěv, ale s dostatečným prouděním vzduchu a v suchém prostředí (přeci jen je to elektronika). Ústředny mají vlastní baterii pro případ, že by zloděj nejprve odpojil přívod elektrické energie. Z této baterie dokáže napájet celý systém zabezpečení. Většina zabezpečovacích ústředen má zabudovaný telefonní komunikátor, který dokáže odeslat správu o poplachu.jablotron-ja-82k-7

Klávesnice

Klávesnice EZS slouží pro komunikaci s ústřednou EZS. Umisťují se viditelně v blízkosti vstupu (např. za vchodovými dveřmi). Klávesnice mohou, ale nemusí,

mít displej. Na klávesnici je možné zastřežit, nebo odstřežit chráněný prostor nebo jeho určitou část (podsystém nebo přemostit zónu) prostřednictvím bezpečnostního kódu nebo přístupové karty. Klávesnice navíc umožňuje provádět různá nastavení, která dovoluje příslušná ústředna EZS. K jedné ústředně je možné připojit více klávesnic, např. k druhým vchodovým dveřím nebo do prostor garáže apod.

jablotron-1 626x983

Detektorů (čidel)

Aby „zabezpečovačka" dokázala poznat vloupání, potřebuje k tomu určité senzory. Říká se jim čidla, nebo detektory a rozdělují se podle použití.

schema EZS

  • PIR je prostorový (většinou infračervený) detektor, který dokáže rozpoznat pohyb v místnosti nebo ve venkovním prostoru. Existuje jich celá řada. Vyjmenujeme třeba detektor s imunitou proti domácím zvířatům, venkovní, s ochranou proti tepelnému (infračervenému) rušení vlivem tepelného zdroje (kamna) a mnoho dalších
  • magnetický dveřní kontakt se používá jako čidlo otevření dveří, oken případně vrat. Jedna část je detektor a druhá magnet. Magnetický dveřní kontakt je relativně levné čidlo EZS, které však nedokáže rozpoznat např. vniknutí skleněnou výplní, proto se používá v kombinaci s jiným detektorem (PIR, detektor tříštění skla ...)
  • detektor tříštění skla slouží k rozpoznání charakteristického zvuku tříštění nebo řezání skla. Jeho výhodou je rozpoznání vloupání ještě dříve, než pachatel vnikne do místnosti. Již samotné řezání skla spustí poplach. Je také vhodné pro výlohy obchodů, kam se příliš nehodí PIR pro riziko falešných poplachů
  • požární čidlo zjišťuje vznik požáru pomocí detekce kouře nebo tepla. Požární čidla jsou někdy opomíjena, ale je třeba si uvědomit, že mohou zachránit nejen majetek, ale především lidský život, protože Vás chrání i během spánku. Bohužel mnoho lidí zaplatilo nejvyšší cenu za to, že se požár rozhořel v době jejich spánku
  • infračervená závora se používá jako venkovní detektor, který chrání oplocení a brány. Dokáže tak vyrušit lupiče ještě dříve, než se vůbec začne pokoušet vniknou do budovy.
  • Siréna má za úkol v případě poplachu vyrušit zloděje a přimět jej k útěku z obavy prozrazení. Sirény mohou být vnitřní a venkovní. Venkovní sirény mívají vlastní akumulátor a schopnost rozpoznat snahu o vyřazení z provozu. V takovém případě siréna se sama spustí a ústředna EZS zaznamená pokus o sabotáž.
  • GSM brána, jejíž smyslem je odeslat zprávu o poplachu pomocí sítě mobilních telefonů. Ústředny EZS sice mívají zabudovaný telefonní komunikátor, ale ten funguje pouze po pevné telefonní lince. V případech kdy v objektu není k dispozici pevná telefonní linka, nebo hrozí její přerušení pachatelem loupeže, používají se tyto GSM brány jako způsob předání zpráv formou prozvonění nebo zaslání SMS.
  • Dálkové ovladače se používají jako mobilní způsob zastřežení a odstřežení, nebo otevření a zavření vrat a bran. Výhodou je komfort ovládání garáže, kdy Váše auto může být v garáži soustavně mechanicky i elektronicky zabezpečeno a k vyjetí stačí stisk tlačítka dálkového ovladače.