Zabezpečovací systémy (EZS)

Elektronické zabezpečovací systémy jsou moderní prostředky sloužící k ochraně života, zdraví a majetku. Tyto systémy se v dnešní době využívají na střežení všech typů objektů a prostorů od rozsáhlých komplexů komerčních objektů, nákupních center, výrobních hal, elektráren, až po zabezpečení rodinných domů, bytů, chat apod.

zlodej

Mozkem každého EZS je ústředna, která na základě naprogramovaných podnětů vyhodnocuje veškeré signály z instalovaných detektorů a dalších prvků a následně rozhoduje o vyhlášení poplachu. Dnešní EZS používají k vypnutí systému klávesnice, nebo je možné systém vypnout i za pomocí tlačítka radiového ovladače. Pro ochranu vnitřních prostor lze použít pasivní infračervený detektor pohybu (PIR detektor), který je schopen na základě analýzy teploty rozeznat pohyb člověka v místnosti. Mezi další nejčastěji používané detektory pro ochranu vnitřních prostor patří detektor tříštění skla. Ten vyhlásí poplach při detekci akustického tlaku a následného charakteristického zvuku při tříštění skla.

jablotron-ja-82k-7   nákres EZS  schema EZS 

Kromě čidel detekujících přítomnost člověka je možné do systému EZS přiřadit i detektory reagující a upozorňující na přítomnost vodní hladiny, vznik požáru, uniku plynu a jiných látek. V případě vyhlášení poplachu ústředna spustí zvukově akustickou signalizaci - sirénu. Ta může být umístěna uvnitř objektu s cílem odradit pachatele, nebo na plášti objektu s úkolem přilákat pozornost sousedů. Pro upozornění majitele objektu se používají komunikátory využívající mobilní sítě operátorů (GSM) nebo pevnou telefonní linku. Tento systém pak zavolá na veškerá uvedená čísla, nebo se přehraje zpráva, kterou uživatel při instalaci nahrál do systému. Systém je možné napojit na pult centrální ochrany.

 cidlo cidlo kamera   ezs-schema jablotron-1 626x983  Jablotron OASIS Kit hofri  jablotron-ja-100