Základní dělení kamer

Černobílé - černobílý obraz, vhodnější pro snímání při horších světelných podmínkách
Barevné - barevný obraz, rychlejší orientace v záběru, nižší světelná citlivost oproti černobílým kamerám

Kamery pro noční a denní provoz


ANALOGOVÉ KAMERY

Standardní

Mezi standardní kamery většinou řadíme kamery jednoduchého krabicového tvaru na přední straně opatřené otvorem s CS závitem pro upevnění objektivu. Zadní strana je ve většině případů využita pro konektory a spínače (komunikaci, napájení, nastavení). Standardní kamery lze díky jejich flexibilnosti přizpůsobit jakýmkoli podmínkám. Výměnou objektivu, parametrů kamery nebo volbu prostředí je možné tyto kamery nejlépe nastavit pro danou situaci tak, aby splnili svůj účel. Při použití těchto kamer ve venkovním prostředí je nutné jejich umístění do venkovního kamerového krytu, který už většinou má vlastní vyhřívání nebo stěrač proti dešti na předním sklíčku.

Kamera pro vnitřní i venkovní použití

Kompaktní

Do skupiny kompaktních kamer řadíme ty kamery, jejichž vlastnosti jsou již z výroby nastaveny a není u nich možná změna parametrů. U těchto kamer je proto velice důležité dbát při jejich výběru na parametry a vhodnosti jejich použití. U kamery kterou chceme používat ve venkovním prostředí musíme myslet na to, aby kamera byla opatřena krytem, případně vyhříváním. Další důležitou vlastností kamery je její schopnost "vidět" v noci. Většina dnešních moderních kamer už je vybavena infračervenými LED diodami, které dosvítí až do vzdálenosti 80m.

Standardní kamera pro vnitřní i venkovní použití

DOME kamery

DOME kamery, neboli stropní kamery jsou kompaktní kamery umístěné v průhledném kopulovitém krytu. Tento  kryt je odolný případnému útoku vandalů a díky kompaktnímu designu se útočníkovi těžko strhává ze zdi. Proto je tato kamera vhodná především k zabezpečovacím účelům. Průhledný kulovitý kryt má navíc tu výhodu, že na první pohled nepoznáte, kterým směrem je kamera namířená.
Kamery se vyrábí v tzv. antivandal provedení, kdy je čočka chráněna odolným polykarbonátovým krytem. I kabeláž lze zabudovat tak, že není přístupná vandalům. Takové kamery jsou vhodné na zvláště exponovaná místa, dokážou odolat i např. útoku železnou tyčí.

Dome kamera v antivandal provedení

PTZ otočné kamery

PTZ kamery patří mezi nejuniverzálnější kamery na trhu. Zkratka PTZ je odvozena z anglických slov Pan Tilt Zoom. Pan znamená pohyb doleva a doprava, tilt je pohyb nahoru a dolu a zoom umožňuje přiblížení a oddálení sledovaného objektu. Jedná se tedy o kamery s ovládáním natočení, náklonu a zoomu - až 36x. Navíc tyto kamery umožňují rotaci 360 stupňů a pohled přímo pod sebe. Tyto vlastnosti umožňují uživateli přesné zaměření a sledování důležitých míst a to velice jednoduše. Pohyb kamery je ovládán na dálku ze speciální ovládací klávesnice. Tento systém také umožňuje ukládat do paměti zvolené pozice. Na tyto pozice pak může být kamera rychle směrována a to nejen uživatelem, ale také například sepnutím nějakého zařízení jako magnetický dveřní kontakt nebo pohybový detektor.

Ptz otáčivá kamera


Deskové kamery

Deskové kamery jsou určeny pro další zabudování do různých zařízení a komplexních celků, pro monitorování automatizovaných technologických provozů v průmyslu, jako jsou např.: roboty, montážní linky, podavače, dopravní pásy, stroje pro obrábění a tvarování kovů, výstupní kontrola výrobků apod. Deskové kamery s dírkovým objektivem je možno také zabudovat a maskovat jako skryté kamery. K deskovým CCD kamerám je nabízena řada miniaturních objektivů s různými úhly záběru.

Desková miniaturní kamera k dalšímu zabudování

BEZDRÁTOVÉ A IP KAMERY

Bezdrátové kamery

Bezdrátové kamery se používají všude tam kde je problematické tažení kabelu nebo je zapotřebí měnit umístění kamery. Přenos signálu může být technologií wifi, kdy tyto kamery jsou vybaveny modulem s radiovým přenosem videosignálu na veřejně povolené frekvenci 2.4 GHz. Dosah bezdrátové wifi kamery s výkonem 10mW je přibližně 100 metrů za předpokladu přímé viditelnosti vysílače s přijímačem. Další možností přenosu signálu je v pásmu GSM, kde jsou data zasílána na počítač nebo mobilní telefon. Kamery jsou určeny pro provoz pouze v malých objektech a nenáročných bezpečnostních aplikacích. Jsou vhodné jako doplněk zabezpečení rodinných domů apod.

Bezdratové a IP kamery

IP kamery

IP kamery využívají komunikaci po místní síti nebo internetu. Obraz je zpracován do digitální podoby přímo v kameře a při jeho přenosu nedochází k deformaci, jak je tomu u běžných CCTV kamer, kde je přenos obrazu analogový. Každá IP kamera obsahuje vlastní miniaturní počítač, je autonomní jednotkou a není tedy závislá na zbytku systému. Každá IP kamera je připojena do počítačové sítě a má vlastní IP adresu. Obraz z kamery je možné sledovat přes webový prohlížeč. Rovněž je přes webový prohlížeč možné konfigurovat IP kamery odkudkoli na světě. IP kamery lze napájet po společném datovém kabelu. Bez jakéhokoliv omezení je možné připojit více kamer na jediný kabel. Nízká spotřeba energie umožňuje při výpadku elektrické energie napájet IP kamery ze záložního zdroje po dobu desítek minut až hodin, tím je zajištěn nepřetržitý provoz systému.

Bezdrátová kamera s IR přísvitem

SPECIÁLNÍ KAMERY

Skryté kamery

Skryté kamery jsou nabízeny v různém provedení, například jako maskované kamery v brýlích, sluchátku, peru, knoflíku, šrobu, dveřním kukátku, pohybovém PIR detektoru (viz. obázek). Ke skrytým kamerám je možno pořídit kapesní rekordér pro záznam obrazu. Nejčastější použití je pro obchody, kanceláře, chodby a vstupy do objektu.

 

Kamera zabudovaná do funkčního PIR